Obsah

Editorial

Milí čtenáři,

toto prosincové číslo KONZERVATIVNÍCH LISTŮ je poslední svého druhu. Velmi si vážíme toho, že jste nám po tak dlouhou dobu prokazovali svoji přízeň. Zároveň je pro nás ctí, že budeme moci spolupracovat na KONZERVATIVNÍCH NOVINÁCH, které jsme od počátku vnímali jako našeho souputníka. I v budoucnu se tedy vynasnažíme promlouvat hlasem Západu – jak toho ideálního, nedosažitelného, z jehož posic často kritizujeme Západ reálný, jak je v konkrétních společnostech aktuálně representován, tak ale také právě toho reálného Západu, jehož obhajobu před alternativami, které jsou ve svém celku vesměs pouze horší, cítíme jako naši povinnost.

Číst dál...

KDU-ČSL má obrovský potenciál růstu

Poslanec Evropského parlamentu a jedna z nejvýraznějších tváří KDU-ČSL Tomáš Zdechovský oznámil v uplynulých týdnech svůj záměr kandidovat v lednu na post předseda KDU-ČSL. I proto vzniknul následující rozhovor...

Číst dál...

Co říká a co dělá Petr Kellner

Petr Kellner vzbudil před časem pozornost, když se opatrně, spíše tak nějak implicitně, přihlásil k několika ne-progresivně znějícím názorům. Pak skupina PPF „koupila televizi NOVA“. Diskuse byla, mírně řečeno, živá a střízlivých hlasů v ní bylo pomálu. Jedním z nich byl text Zuzany Kubátové „Kellner vybudoval větší impérium než Baťa. Jenže miliardáře Češi rádi nemají“ (seznamzpravy.cz, 20. listopadu 2019). V něm mmj. zaznělo: „‚Nevstupujeme do politiky, nechystáme se k tomu, nehodláme ovlivňovat veřejné mínění,‘ dušují se lidé z PPF. A jejich pohled na Čínu je čistě pragmatický.“ (zvýrazněno JK).

Číst dál...

Bylo to krásné, KL

Když rekapituluji svůj život s Konzervativními listy (KL), jež jsem nejenom četl, ale občas do nich i přispíval, musím říci, že to bylo svým způsobem nádherné životní období. V KL naplno zazníval úžasný pocit svobody – to nejcennější, co jsme po listopadu získali. Nikde jinde, pokud ovšem osobně vím, v médiích oficiální blogosféry tak dlouho nezvučely názorové gejzíry svobodného konzervatismu, jako zde. Dusný poklop liberální korektnosti, anebo faleš salónního konzervatismu americké provenience, na toto pole nezasahovala.

Číst dál...

Blázen a jeho nepřítel: K metafyzice zla – část 5

Se souhlasem autora nabízíme našim čtenářům překlad nové knihy J. R. Nyquista The Fool and His Enemy: Toward a Metaphysics of Evil. Knihu publikujeme po částech. První část naleznete zde, druhou část zde, třetí část zde, čtvrtou část zde. Toto je část pátá – poslední. Redakční předmluvu naleznete v textu „J. R. Nyquist, ostrý kritik komunismu, a jeho nová kniha“.

Číst dál...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.