Obsah

Česko už (zase) nepatří k Západu?

Česká republika nepodporuje přítomnost zahraničních vojáků NATO na svém území v souvislosti s plány Severoatlantické aliance na posílení vojenské přítomnosti v členských státech v reakci na krizi na Ukrajině, prohlásil v médiích český ministr obrany Martin Stropnický.

Stropnického výrok je formulován anebo aspoň prezentován tak, že nelze s určitostí zjistit, zda odmítavý postoj k přítomnosti vojsk NATO je jeho osobním postojem, stanoviskem vedení státu nebo postojem většiny obyvatelstva, proti němuž si vláda netroufá vystoupit. Po zkušenostech s protiraketovou obranou, po výsledcích průzkumů o postoji k EU a k euru a mnohých dalších se vnucuje závěr, že naše členství v NATO i v EU postrádá legitimitu, že nejsme součástí Západu a že jsme pro jeho instituce jen přítěží. Každý z nás by se měl snažit působit ve svém okolí, leč výsledek lze považovat za nejistý. Jde zřejmě o postižení trvající již déle než půl staletí. Pokud by se ukázala tato úvaha jako pravdivá, bylo by to skutečně na emigraci – ovšem z přesně opačných důvodů, než kvůli kterým hodlal před více než rokem opouštět zemi Václav Klaus.

Nu, v každém případě je dobře, že ministr za hnutí ANO, ještě nyní, před volbami do Evropského parlamentu, vyjevil v navýsost podstatné otázce zahraničněpolitickou a bezpečnostní orientaci svou a své strany.

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.