Obsah

Proč má konzervativní člověk volit Svobodné

Za základní konzervativní hodnotu považují svobodní odpovědnost člověka za sebe a svoji rodinu. Stát musí existovat, má ale nechat lidem svobodu postarat se o jejich záležitosti.

Svobodní přicházejí na českou politickou scénu z přesvědčení, že z parlamentu prakticky vymizely síly, které by tyto hodnoty hájily.

V parlamentu jsou hojně zastoupeni přívrženci zvyšování státního dluhu, bujení dotací, růstu daní a přesouvání rozhodování na Brusel. Lidé, kteří si přejí nízké daně, více svobody a omezení politické moci a účinnou kontrolu politické moci ze strany občanů bohužel v parlamentu zastoupení nemají.

Svobodní říkají méně státu, více občanům.

Chceme, abychom státu museli dávat méně peněz, proto chceme omezit daně a některé dokonce zrušit. Spolu s rušením daní chceme ve stejném objemu rušit i státní dotace, aby se lidé o své záležitosti mohli starat sami a za své. Chceme, aby rodina a spolková činnost byly opět přirozené a nezávislé na státních podporách. To podle nás zajistí jen větší svoboda a menší stát.

Vidíme, že každá nová pravomoc státu rozhodovat je na úkor svobody jednotlivce. Chceme roli státu omezit tím, že daně a objem přerozdělování bude nižší. Chceme současně pravomoci státu – tedy zvolených reprezentantů – lépe vymezit a omezit, aby žádná příští vláda nemohla neomezeně zvyšovat státní dluh a daně.

Omezení politické moci

Jedním u důležitých omezení politické moci musí být zákaz hospodaření na dluh. Takový zákaz existuje např. v Německu nebo ve Švýcarsku. Podle Svobodných by i Ústava České republiky měla politikům zakazovat hospodaření na dluh, proto chceme ústavní zákon o vyrovnaném státním rozpočtu. Co když ale naši zemi postihne celonárodní katastrofa jako povodeň nebo válka? Ani pak by si nemohla vláda půjčit od obyvatel peníze? Jenom v těchto výjimečných případech, pokud se najde v parlamentu ústavní třípětinová většina, by zadlužení bylo přípustné.

Limity na výši daní

Co když ale politici budou chtít neustále zvyšovat daně? Jen daň z přidané hodnoty na dětské plenky zvyšovali politici postupně z 5 % na 9 %, na 10 %, na 14 % a naposledy Nečasova vláda na 21 %. Kam až nám daně zvýší? Ústava by měla obsahovat limity pro výši daní, které by bylo možné zvýšit jen se souhlasem lidí v referendu. Takto to funguje ve Švýcarsku. Švýcarská vláda nesmí uvalovat daň z příjmu fyzických osob vyšší než 11,5 % a daň z přidané hodnoty vyšší než 8 %. Limity na výši daní by měly být zabudované i v české ústavě. Politiky by pak nápady na zvyšování daní přešly, kdyby se museli dovolit lidí v referendu.

Autor je předsedou Strany svobodných občanů.

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.