Obsah

Rozpuštění Poslanecké sněmovny: pro a proti

Položili jsme několika osobnostem následující jednoduchou otázku:

Jste v současné situaci pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR? Proč ano, proč ne?

Na následujících řádcích naleznete 4 odpovědi...

V poslední době hýbe naší společností téměř Hamletovská otázka, zda rozpustit, či nerozpustit Poslaneckou sněmovnu. Mnozí obviňují poslance, že Sněmovnu nerozpustí, protože nechtějí přijít o svých 10 či 11 platů. Je smutné, že tento názor nejspíš správně popisuje realitu. Smutné to je proto, že hlasovali správně, i když ze špatného důvodu. Když celá tato krize propukla, také jsem si myslel, že předčasné volby by byly správným řešením. Ovšem mýlil jsem se. Vláda nepadla, protože by ztratila důvěru Sněmovny, ani proto, že by se ve Sněmovně rozpadla vládní koalice. Vláda padla jen proto, že se pan premiér dopustil závažného osobního pochybení tím, že nechal na vlivném místě paní Nagyovou, se kterou měl poměr. Proto musel odstoupit, čímž padla celá vláda. Ovšem vládní koalice ve Sněmovně přetrvala, pročež v každé normální zemi by bylo samozřejmé, že prezident jmenuje nového premiéra z jejích řad. To se bohužel nestalo, pan prezident si vyložil Ústavu po svém, přičemž totálně pošlapal jejího ducha. Měla by mu snad Sněmovna vyjít vstříc a úplně vyklidit bitevní pole? Jsem přesvědčen, že ani náhodou.

Josef Bílek, předseda Konzervativní strany

Ano, jsem pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny, a to z důvodu její zcela otřesené legitimity. Pád vlády Petra Nečase přitom byl pouze poslední kapkou. Předčasné volby přitom chápu jako možnost, jak navrátit důvěru a legitimitu nejdůležitějšímu orgánu zastupitelské demokracie - parlamentu, resp. jeho dolní komoře.

Doc. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D.

Jsem pro předčasné volby, protože je to poslední šance, jak se pokusit zastavit nástup levice. Když si pravicoví voliči uvědomí, že levice má již prezidenta, ústavní soud, senát, krajská zastupitelstva, pak by měl přijít k těmto volbám a přemoci svou averzi vůči ODS nebo TOP 09, případně dalším pravicovým stranám, které tak či onak zklamaly. Čím déle se budou dohadovat s levicí, která od hlavy tak trochu páchne, tím na tom budou hůř.

Doc. PhDr. Rudolf Kučera, CSc.

Výrazná parlamentní většina v parlamentních volbách 2010 sestavila koaliční vládu, ale nesplnila očekávání voličů. Především proto, že pro své vlastní mocenské spory neprovedla celou řadu věcí, které slibovala. Je jedno, zda má větší vinu pan Bárta, pan Nečas, pan Kalousek, či paní Paeke. Zavinili to zkrátka „šéfové“ politických stran, protože se řada věcí provést dala, mohla a hlavně měla. Jsem přesvědčen, že nikdo z poslanců vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM nebyl volen proto, aby předčasně předal vládu ČSSD a KSČM. Podpora předčasných voleb by znamenalo jejich neúctu k Ústavě a opovrhování vůlí voličů. Ti, kteří byli rozhodnutím voličů určeni čtyřletým mandátem být parlamentní opozicí, především ČSSD, se tak moc těší, že převezmou moc v zemi dříve, než to předepisuje Ústava, že je to projev neúcty k Ústavě. Předčasné volby by svým způsobem legitimovaly postup presidenta Miloše Zemana při řešení současné politické situace vlastním neparlamentním výkladem Ústavy. Tvrdím, že předčasné parlamentní volby by byly špatné z hlediska úcty k právu a příkladem vývoje pozitivistického pojetí práva, že by byly přímým návodem pro občany, jak právo obcházet, a že by se jednalo o další pokus o „prznění“ Ústavy.

Karel Ledvinka

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.