Obsah

Naše země v roce 30

V tomto tématu měsíce se setkává několik zejména bilančních textů s těmi, pro které jsou uplynulé oslavy (nejen 17. listopadu, ale i 28. října) spíše jen rámcem pro aktuální úvahy klenoucí se od kritiky buzerace ze strany státu (tentokrát konkrétně v zemědělství) přes souhlasné komentování přátelského gesta Poslanecké sněmovny směrem ke Státu Izrael až po další kolo názorového střetu s domácí novou levicí, tentokrát zejména tou gender-socialistickou. Přemostěním bilanční a aktuální roviny jsou první tři části celkem pětidílné studie „Falšování dějin československého komunistického režimu 1948-1989 nebo multiparadigmatický pluralismus?“ z dílny Jana Cholínského. Doporučujeme!

Číst dál...

Můj 17. listopad

Každá generace se nějak bouří proti generaci předchozí. Proč si tak vnuci rozumí se svými prarodiči? Protože mají společného nepřítele. S jistou nadsázkou se dá říct, že každá generace má svoji revoluci. Nebo alespoň tu revoltu. Jak říkal W. S. Churchill, kdo není ve 20 letech socialista, nemá srdce – a kdo není ve 40 letech konzervativec, nemá rozum. Nebo jinak: konzervativec, to je vlastně jen liberál s dospívajícími dcerami. Hluboký význam rodiny v našich životech je přitom vidět mimo jiné na tom, že většina lidí se poté, co v dospívání revoltují, v dospělosti vrací k hodnotám, ve kterých byli vychováni svými rodiči. Dlužno dodat, že to platí jak o hodnotách skutečných, kterých je radno se přidržovat, tak o těch, které by bylo záhodno spíše odložit. Lidská přirozenost je zkrátka daná a neměnná a setrvačnost značná.

Číst dál...

Chtělo to trochu optimismu…

Výročí 17. listopadu je vždycky trochu ošidné. Přirozeně svádí k tomu zaútočit na to, co se mi zrovna teď nelíbí (s vágním odkazem na „ideály 17. listopadu“). Svádí k tomu propojit památku 17. listopadu s aktuálními událostmi, kauzami. A tím nevyhnutelně jedny potěšit a druhé znechutit. Právě proto je na místě mimořádná obezřetnost. Bohužel se to moc nepodařilo organizátorům včerejšího Koncertu pro budoucnost  na Václavském náměstí.

Číst dál...

Revoluce, či kontrarevoluce?

Událostem před třiceti lety říkáme „sametová revoluce“, a to z dobrého důvodu: bylo to nenásilné, masové odvržení komunistického režimu. Ale neměli soudruzi pravdu v tom, že to byla kontrarevoluce?

Číst dál...

Přímá volba prezidenta, přímá cesta k chaosu

Předseda ODS Petr Fiala se v létě vyslovil pro návrat k nepřímé volbě prezidenta republiky. Je dobře, že jeho komentář nezapadl a vyvolal řadu reakcí. Je nejvyšší čas konečně otevřít širší diskusi o postavení českého prezidenta, kterou jsme před lety zanedbali, a teď sklízíme, co jsme zaseli.

Číst dál...

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.