Obsah

Ante portas

Události související s uprchlickou krizí se valí takovým tempem, že periodikum vycházející jednou měsíčně nemá šanci reagovat na vývoj tak, aby to bylo pro čtenáře nějakým přínosem. I proto je tento úvodník psán „na poslední chvíli“. Zejména však nezbývá, než se držet principiálních, aktuálnímu vývoji nepodléhajících pravd. Pokusme se o rekapitulaci analýzy i syntézy; nárok na úplnost si nečiníme:

Číst dál...

Švédsko na špici vývoje

V loňském roce se zdálo, že ve Švédsku se budou konat předčasné volby, což je v této tradičně velmi stabilní zemi něčím velmi nezvyklým. Nakonec se ale vláda dohodla se „systémovou“ opozicí, že se předčasným volbám vyhnou, protože by v nich strana „Švédští demokraté“, která chce omezit (nikoli zcela zakázat) imigraci, mohla výrazně posílit a stát se třetí, ne-li druhou nejsilnější politickou stranou.

Číst dál...

Hlasování o kvótách

Chtěl jsem něco poznamenat o jistém dopisu premiérovi. Vše podstatné už ale na toto téma napsal, a mnohem výmluvněji, Bohumil Doležal (Nespravedlivá a nesmyslná ,výzva osobností vládě’, 20.9.2015, echo24.cz). Poznamenám tedy něco alespoň k hlasování o „kvótách na uprchlíky“ – přesněji k tomu, že byli přehlasováni ti, kteří na tyto kvóty nechtěli přistoupit.

Číst dál...

Imigrace jako konsensuální téma

Slyšel jsem z několika stran, že současná uprchlická krize štěpí společnost, resp. prohlubuje její rozdělení. Nemyslím si to. Domnívám se naopak, že téma imigrace má stmelující potenciál. Dále si myslím, že nemalá část nesouhlasu z jedné či druhé názorové strany by vůbec nebyla, kdyby nebylo dosavadních příkopů. Prostě jsem přesvědčen, že téma imigrace neprohlubuje rozdělení společnosti, ale spíše jen parazituje na rozdělení existujícím...

Číst dál...

Mal Huntington pravdu?

Huntingtonov článok The Clash of Civilizations? sme čítali hneď po jeho vyjdení v roku 1993. Sedávali sme vtedy u nás doma s Martinom a Daňom Bútorom, Štefanom Hríbom a Ferom Šebejom a diskutovali na nové témy, ktoré sa vynárali najprv v časopisoch. Vtedy bolo všetko nové, od Tofflerovej tretej vlny cez Caprove body obratu a Postmanovu k smrti sa baviacu spoločnosť až po Fukuyamovu predstavu konca dejín a definitívneho víťazstva liberálneho sveta.

Číst dál...

Sledujte:Copyright © 2014. All Rights Reserved.