Obsah

Nemý pohľad

Kniha Neplánované je autobiografický príbeh Abby Johnsonovej, ktorá začala ešte ako študentka psychológie pracovať pre americkú spoločnosť Plánované rodičovstvo (Planned Parenthood). Neskôr sa stala úspešnou riaditeľkou jednej z ich kliník, na ktorej sa robili aj umelé potraty. Abby Johnsonová je portrétom mnohých z nás. I keď sa sama považovala za kresťanku, svoje rozhodnutia a vízie nikdy hlbšie neskúmala a neanalyzovala ich súlad s kresťanskými postojmi. Aj z tohto dôvodu nemala problém podstúpiť dva umelé potraty. Prvý preto, že ešte študovala a muž, s ktorým žila, nechcel ďalšie dieťa a druhý preto, že sa s týmto mužom rozvádzala. Toto všetko sa stalo ešte pred tým septembrovým dňom, keď Abby požiadali, aby asistovala pri umelom potrate pomocou ultrazvuku.

Číst dál...

Karafiátovy REFORMOVANÉ LISTY

V Reformovaných listech se zrcadlí celá Karafiátova osobnost: kazatel, učitel, vydavatel, spisovatel, jazykovědec, ale hlavně člověk plně oddaný Bohu a milující Bibli.

Číst dál...

O solidaritě a "solidaritě"

Přiznám se, že přistupuji s nedůvěrou ke každému netechnickému slovu, které je mladší tří set let. Ano, je mi jasné, že potřebujeme nová slova pro takové věci, jako je hardware či software nebo třeba SMS. A samozřejmě potřebujeme nějaké názvy pro dříve neznámé živočichy či rostliny. Dávat jména zvířatům bylo ostatně výsadou člověka již v rajském stavu; můžeme dokonce říci, že to byla jeho povinnost.

Číst dál...

Ohraná písnička

Stokrát opakovaná lež se sice nestane pravdou, ale může se pěkně zažrat. Takhle máme zažráno ledasco, od Jiráskova Temna, přes poválečné vyhnání mnoha našich spoluobčanů jen proto, že jejich mateřštinou byla němčina, až po přesvědčení, že ten stalinský komunismus byl opravdu zlý – ale ten normalisační, to už se za totalitu pokládat snad ani nedá... Něco se s námi tak nějak táhne už od roku 1918, něco nese novější datum výroby.

Číst dál...

K čemu máme vládu aneb Jak na břidlicový plyn?

V KL 6/2012 byl uveřejněn text Jana Kubalčíka “K čemu máme vládu”, který diskutuje otázku případného průzkumu ložisek, popř. těžby břidlicového plynu na našem území. Autor v něm předkládá jednak argument pro průzkum: je pro nás jen dobře vědět, jaké množství jak kvalitních surovin a kde přesně na svém území máme.

Hlavní osu článku ale tvoří dvě velmi důležité okolnosti, z nichž jedna hovoří “pro” břidlicový plyn a druhá “proti” němu. Tou první je maximální snaha o diversifikaci našich energetických zdrojů jako součást širšího pojetí bezpečnostní politiky státu – tou druhou pak případné ohrožení zdrojů pitné vody. Autorův závěr se nekloní na žádnou ze stran, pouze konstatuje, že právě zde je nezastupitelná role vlády, která musí být schopna zajistit opravdu nezávislou expertízu a to jak na těžařských lobby, tak na kruzích, které mají naopak zájem na naší co největší východní energetické závislosti – a následně učinit podložené rozhodnutí a srozumitelně a transparentně jej obhájit před veřejností. Polemiku s článkem Jana Kubalčíka zaslal redakci Jiří Malík, representant “Koalice STOP HF”, na oba texty souhrnně pak reaguje František Kalenda. Oba polemické články přinášíme.

Redakce

Číst dál...

Sledujte:



Copyright © 2014. All Rights Reserved.